Dřevostavba obstála v drsných horských podmínkách
Zeptali jsme se na pasivní dům ve Vrbně pod Pradědem
V podhůří Hrubého Jeseníku, ve Vrbně pod Pradědem, stojí pasivní dům Kamily a Davida. Původně chtěli bungalov, ale ten nevyhovoval stavebním regulativům chráněné krajinné oblasti. Bylo to buď, anebo. Majitelé se nechtěli vzdát úžasného pozemku, a tak si nechali postavit dům DRAGON 130 EVO. A svého rozhodnutí nelitují. "Je to náš splněný sen", říkají.
Jak dřevostavba obstála v drsných horských podmínkách
Kamila a David chtěli dům v pasivním standardu. A protože právě probíhal program Zelená úsporám, využili dotací (oblast B - úsporné novostavby). Ty je v jejich plánech nijak neomezovaly. Měli nádherný pozemek s výhledem na Praděd a zbývalo na něj usadit ideální dům. Vybrali si DRAGON 130 EVO, který jim svými vnitřními dispozicemi naprosto vyhovoval. Nyní využívají celý dům, ve stáří pak budou v přízemí, kde je ložnice, koupelna a kuchyň s obývacím pokojem. Po schodech ať běhají vnoučata.
Hlasujte pro tento dům v soutěži Dřevostavba roku 2016
Konstrukce pasivního domu je difuzně otevřená. „Pocitově ji vnímám jako zdravější konstrukci z hlediska vnitřního prostředí. Samozřejmě ale netvrdím, že difuzně uzavřená je špatná. Vždycky je to o správném způsobu užívání domu, zejména o správném větrání a vytápění", říká David. V domě je řízené větrání s rekuperací tepla.
Vytápění a ohřev vody
Jak David uvádí, roční výdaje tříčlenné rodiny za elektřinu jsou maximálně 22.000 Kč, to je 1.800 Kč měsíčně. Na elektřinu jede v domě úplně všechno. Systém vytápění je teplovodní (v přízemí je podlahové topení, v patře otopná tělesa). Zdrojem tepla je 600l akumulační zásobník, který může být vytápěn 3 způsoby - elektrickou spirálou (9kW), solárními panely (4 panely na střeše) nebo krbovými kamny s výměníkem. Na ohřevu teplé vody se podílejí stejná média jako na systému vytápění. „Krbová kamna využíváme tak na 5 %. Jsou pro nás takovým záložním zdrojem, když by nešla elektřina. Dáváme přednost pohodlnějšímu a čistějšímu vytápění."
Davide, proč jste si pro realizaci pasivního domu vybrali právě RD Rýmařov?
„Pro RD Rýmařov jsem se rozhodl kvůli spoustě kladných referencí, tradici firmy, servisu a rychlosti. Náš dům byl na klíč postavený za 1 měsíc. Jsem naprosto spokojený. Odbornost na všech stupních - projektová příprava (možnosti individuálních úprav jak dispozičních, tak materiálových), obrovská variabilita specifikace vnitřního i venkovního vybavení, možnosti doladění drobných záležitostí v rámci stavby (např. umístění vývodů svítidel). S klidným svědomím můžu tuto společnosti doporučit všem, co chtějí dřevostavbu."
Technické parametry domu:
Užitná plocha 145 m2 (bez garáže) Konstrukční systém: prefabrikovaný panel s difuzně otevřenou konstrukcí Součinitel prostupu tepla stěnou 0,12 W/m2K Celková tloušťka stěny 377 mm Skladba stěny: Fermacell 10 a 15 mm, minerální izolace 40 mm, parobrzda Fermacell Vapor 13 mm, rámová konstrukce s minerální izolací 120 mm, Fermacell 15 mm, minerální silikonová omítka TMF 180 mm