Dřevostavby a největší mýty, kterým nelze věřit
Technologické postupy se za poslední desetiletí posunuly neuvěřitelně dopředu. V severských státech dokonce tři čtvrtiny lidí staví svá nová obydlí ze dřeva. Přesto však v některých konzervativních názorech stále kolují předsudky, které na dřevostavby vrhají špatné světlo, ačkoli již dávno nejsou aktuální. Podívejte se na ty nejčastější z nich.
Mýtus číslo 1 - Požár dřevostavby
“Vždyť je to ze dřeva, to shoří jako papír,” slýcháme často. Ačkoli je dřevo skutečně hořlavý materiál, o to přísnější normy a vyšší parametry na požární odolnost musíme splňovat. Metoda REI (R - nosnost, E - celistvost, I - izolační schopnost) měří, jak dlouho dokáže konstrukce odolat ohni, aniž by došlo narušení funkce stavby. Naše domy mají REI 90 - čili “vydrží” hořet 90 minut! Šance na přežití stavby je tedy vysoká. Stejně jako jinde však musíte dbát na zvýšenou bezpečnost a zamezit tak nechtěnému vzniku požáru v interiéru (vypínat sporáky, elektrické zásuvky,…)
Mýtus číslo 2 - Dřevostavby a škůdci
“Ten dům Vám sežerou škůdci.” Škůdci jako plísně, houby, červotoči a jim podobní však napadají všechny stavby bez ohledu na materiál, pokud je dům špatně postavený, nadměrné vlhkosti a problémům s ní spojeny, se nevyhnete. V případě dřevokazných škůdci milují dřevo s vlhkostí nad 18-20%. Proto je klíčové během realizace stavby apelovat na tu nejvyšší technologickou kázeň a dbát na ty nejmenší detaily, které riziko minimalizují. Proto je vhodné zvolit spolehlivého dodavatele.
Mýtus číslo 3 - Vlhkost dřevostavby
Každá stavba musí dýchat. Vlhkost vzniká i v interiéru při vaření, žehlení nebo sprchování, a tak je vhodné se o stavbu starat způsobem, že dbáme na pravidelné větrání a zamezujeme tak kumulaci vlhkosti ve stavbě. K tomu také slouží difuzně otevřené a difuzně uzavřené konstrukce, které slouží k odvodu vnitřních par z budovy. I přes svou náchylnost dřeva na provlhnutí mají dřevostavby schopnost rychlé obnovy např. po živelných pohromách, jako jsou povodně. Dřevo se vysuší rychleji než zdivo, u zděných domů hrozí popraskání zdiva i několik let po povodni. Nejmodernějšími technologiemi při vytváření samotných dílů dbáme na maximální přesnost, aby nevznikaly škvíry a nedocházelo tak k nežádoucímu vstupu vhlkosti do konstrukce.
Mýtus číslo 4 - Akustika dřevostavby
“Ty zdi jsou jako z papíru.” To platilo dříve, kdy se chalupy a chaty stavěly z čehokoli, bude-li to dřevěné. Dnešní domy jsou montované izolované dřevěné konstrukce, kdy k eliminaci krojčejového hluku počítáme už při plánování konceptu a projektu. Všechny zdi, stropy i podlahové plochy jsou řešeny tak, aby minimalizovali vzduchovou průzvučnost. Přijďte se podívat do naší dřevostavby v Karlových Varech, ve které sídlíme, domluvte si u nás prohlídku.
Mýtus číslo 5 - Životnost dřevostaveb
Faktorů, které ovlivňují životnost dřevostavby je poměrně hodně, ale především jde o kvalitu provedení stavby a následnou péči o dům. Proto ke každému domu poskytujeme záruku 30 let na konstrukční systém. Dům, který je špatně postaven a o který nikdo nepečuje, se může rozpadnout během několika málo desítek let a v takovém případě nehraje materiál žádnou oli. Dřevostavby nejsou více náchylné na zničení vlivem času, než jiné domy. Například kvalitní roubenky vydrží v horách za nepříznivých podmínek a proměnlivého počasí i více než 200 let.
V případě, že máte jakoukoli otázku, se na nás neváhejte obrátit nebo nás navštivte v našem sídle v ulici Kruhová 1057/8, Karlovy Vary, kde si můžete stavbu prohlédnout i zevnitř.